Kolera

Esen Güler Özyavuz ya da sahne adıyla doğum günü; 23 Eylül 1983, İstanbul, Türk rap sanatçısı. Kendisi gibi rap sanatçısı olan Sagopa Kajmer ile evlidir.

Kolera‘nın Babası Bulgaristan asıllı, annesi ise Bosna Hersek asıllıdır. Kolera; Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu mezunudur. 1 Ağustos 2006 tarihinde kendisi gibi rap sanatçısı olan Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz) ile evlenmiştir.
Hiphop kültürüne breakdans ile adım atan Kolera Sagopa Kajmer ile tanıştıktan sonra 1998′ den itibaren Kuvvetmira stüdyolarında kendi parçalarını kaydetmeye başladı. Bu tarihten sonra Hiphop’ un sadece rap dalıyla ilgilenmeye başladı ve hâlen bu tarzda eserler vermeye devam etmektedir.

1998 yılında Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz) ile tanıştı ve rap müziği fiilen icra etmeye başladı. İlk şarkı kaydını 1998 yılında Kuvvetmira Stüdyosu’nda İnkar Boşuna adlı parçaya yapmıştır.Aynı sene Silahsız Kuvvet(Sagopa Kajmer) ile Neden Ağlıyorum ve Dünden Kalma Hayaller adlı parçaları kaydetmiştir.2001 yılında ise ilk Underground EP’sini internet yoluyla dinleyicilerine servis etti. Bu albümde Kolera’nın Eksik Eylüllerin Geciken Yağmurları, Psikolog ve Komada Martı” adlı şarkıları vardır.Bu EP’yi 19 yaşında çıkarmıştır.2004 yılında ise Sagopa Kajmer’in Bir Pesimistin Gözyaşları adlı albümünde ,Kalp Atışlarım 78 BPM adlı parçada Sagopa Kajmer’e eşlik etmiştir.Aynı yıl Sagopa Kajmer ile düet yaptıkları Günlerim Ağlak ve Aklımın Odaları adlı 2 parçayı internet yoluyla servis etti.2005 yılının başında Sagopa Kajmer’in “Pesimist EP 3” adlı albümünde Süper Sperm adlı parçaya eşlik etti.Aynı sene Sagopa Kajmer’in “Romantizma” albümünde, Sago Vs Kolera adli parçaya eşlik etti.

1 Ağustos 2006 tarihinde Sagopa Kajmer’in (Yunus Özyavuz) Askerden gelmesi ile evlenmişlerdir.
Yine 2006 yılında, kendi albümlerini çıkarmak ve yeni yeteneklere daha geniş imkânlar sunmak üzere Sagopa Kajmer ile 11.08.2006 tarihinde kendi plak şirketleri “Melankolia Records” kurdular.

Şirket kurulduktan sonra çalışmalara hız vererek KuvvetMira ailesi olarak “Kafile” albümünü Melankolia Records Plak Şirketi üzerinden çıkardılar. Bu albümde Kolera’nın 1 adet solo şarkısı ve 2 adet düeti bulunmaktadır.

2007 Yılının başlarında yine Melankolia Records Plak Şirketi üzerinden Kuvvetmira’da bulunan Abluka Alarm’ın “Ahenk” albümünü piyasaya sürdüler.
Yine 2007 Yılında Sagopa Kajmer ile olan düet albüm projesini hayata geçirip “İkimizi Anlatan Bir Şey” isimli düet albümünü 27 Nisan 2007 tarihinde Melankolia Records Plak Şirketi üzerinden piyasaya sürülmüşlerdir.
2007 Yılının ortalarında ilk Video Klip projesini gerçekleştirdi. “İkimizi Anlatan Bir Şey” albümündeki “Kolaysa Anlat” isimli solo parçasına klip çektiler ve TV’lerde dönmeye başladı.
2007 Yılının sonlarına doğru İnziva isimli çıkacak olan SOLO albümünden bir parça olan “Taş Dibe Düşmez” isimli parçayı single olarak bizlere sundu.
2008 Yılının Başında ‘İkimizi Anlatan Birşey’ adlı düet albümünden Sagopa Kajmer’le birlikte seslendirdiği Monotonluk Maratonu isimli parçasına klip çektiler ve Tv’lerde dönmeye başladı.

2008 Temmuz 20’de İnziva adlı solo albümünü çıkardı. Albüm 2. gününde Türkçe rap albüm satış listelerinde ilk sıraya oturdu.

2009 Kolera en son olarak internet üzerinden yayınlanan Kolostrofobi EP 5 28.12.2008 tarihinde çıktı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.